Quantcast
Channel: Znajdziesz Tu » Ekonomia
Viewing all articles
Browse latest Browse all 28

Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika kredytowego?

$
0
0

Planując zaciągnięcie kredytu bądź pożyczki, klient często nie wie na jaką ofertę się zdecydować. W związku z tym wiele osób dokonuje wyboru zbyt szybko, nie analizując dokładnie propozycji instytucji, do której się zgłosili. Niestety czasem zmuszeni są ponieść konsekwencje swojej decyzji. Wybór sprawdzonego i wiarygodnego pośrednika pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów.

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu klient zwykle kieruje pierwsze kroki do najbliższego lub najmocniej promowanego w kampaniach telewizyjnych banku. Często też rozpoczyna poszukiwania od placówki, w której już posiada konto. Niejednokrotnie jednak rozczarowuje się, poznając propozycję banku. Okazuje się, że na szczególnych warunkach kredyt uzyskują jedynie najlepsi klienci, np. wysoko sytuowani pracownicy wielkich firm, zaciągający wysokie kredyty, posiadający dobrą zdolność kredytową. Reszta klientów jest traktowana zgodnie ze standardową ofertą i z reguły nie może liczyć na możliwości negocjowania oprocentowania.

Tutaj pojawiają się schody. Klient stoi przed wyborem czy samemu przeprawiać się przez gąszcz skomplikowanych procedur czy też skontaktować się z biurem pośrednictwa kredytowego. Taka instytucja wskaże najbardziej korzystną ofertę i przeprowadzi przez cały proces – od wspólnego wypełnienia i złożenia wniosku, aż po podpisanie umowy. Profesjonalny doradca pożyczkowy wyjaśni także wszelkie zawiłości prawne. Dokonując wyboru można kierować się wieloma wskaźnikami, takimi jak czas obecności firmy na rynku oraz portfolio klientów, jeśli doradca działa także na rynku instytucjonalnym. Jako że każda firma doradcza posiada wykaz dokumentów wymaganych przez banki z nią współpracujące, można o nią poprosić.

Osoby, które nie mają doświadczenia bądź wiedzy z zakresu bankowości czy finansów, procedury przyznawania kredytu mogą uznać za zawiłe. W takim przypadku warto współpracować z pośrednikiem kredytowym, który ma dużą wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie we współpracy z bankami. Niejednokrotnie bank, współpracując z instytucjami pośrednictwa kredytowego, stosuje lepsze warunki kredytowania – komentuje Paweł Kosmala, Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego GTF Sp. z.o.o.

Podmiotami, które ubiegają się o uprawnienia związane z wykonywaniem czynności pośrednictwa kredytowego są przede wszystkim osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wśród nich największą grupę stanowią ci, którzy posiadają już jakieś doświadczenie w pracy na szeroko rozumianym rynku finansowym, zajmują się doradztwem i pośrednictwem w udzielaniu kredytów czy też pracują w branżach pokrewnych, takich jak ubezpieczenia lub fundusze inwestycyjne.

Przy wyborze pośrednika należy kierować się kilkoma zasadami. Jako kompetentny specjalista, powinien on znać odpowiedź na każde pytanie klienta. Oczekujmy od niego sprawdzenia zdolności kredytowej w kilku bankach, bowiem doradcy dysponują niezbędnymi do tego celu narzędziami. Powinniśmy też otrzymać wszelkie informacje na temat kosztów i opłat związanych z zaciągniętym kredytem.

Gdy już zdecydujemy się na konkretną instytucję, sprawdźmy dla ilu oraz jakich instytucji finansowych pracuje doradca. Ważne, by w porównaniu warunków kredytowych wystąpiło jak najwięcej podmiotów – pomoże to wybrać ofertę najatrakcyjniejszą z punktu widzenia naszego portfela. Po sfinalizowaniu procesu zaciągania kredytu zachowajmy kontakt ze stałym i zaufanym doradcą, gdyż po paru latach może nam wskazać nowe formy finansowania oraz zmienić nasz stary kredyt na korzystniejszy – dodaje Paweł Kosmala.

Usługi pośredników kredytowych są nieodpłatne, bowiem doradca współpracujący z bankiem jest wynagradzany za swoją pracę. Taki system sprawia, że doradcy bardzo mocno angażują się w proces ubiegania się o kredyt, stanowiąc dla klientów bardzo cenne źródło wsparcia.
***
GTF Sp. z o.o. (www.gtf.pl) – podmiot utworzony w 2003 roku do zarządzania siecią pośrednictwa kredytowego. Spółka jest organizatorem i koordynatorem sieci lokalnych, niezależnych biur pośrednictwa kredytowego, operatorem informatycznego systemu obsługi sieci sprzedaży kredytów oraz operatorem bankowym – partnerem banków w realizacji funkcji dystrybucji produktów finansowych skierowanych do odbiorców indywidualnych i do firm (outsourcing procesowy). Centrala spółki, mieszcząca się w Tychach (40 osób plus trzech członków Zarządu), składa się z następujących działów: Administracja, Operacje, Prewindykacja, IT, Marketing i Call Center, a struktura terenowa obejmuje Dyrektora Sprzedaży oraz 8 Dyrektorów Regionów. Obecnie podmiot ma podpisane umowy o współpracy z ponad 1200 agentami (1810 punktów sprzedaży) na terenie całego kraju, oferującymi produkty finansowe dla klientów indywidualnych oraz firm takich banków, jak: Meritum Bank, Alior Bank, Bank BPH, FM Bank czy Getin Bank. GTF jest członkiem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 28

Latest Images